Prečo som napísala e-book Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá

ja-pri-compe_croppedPo narodení našej dcéry Jasmínky som mala nápad, že budem natáčať videá so zaujímavými ľuďmi, ktorí majú čo povedať. Pripravovala som si nápady a inšpirácie. Často som sa ale stretávala s pochybnosťami práve u ľudí, ktorí sú hodnotní. Ako sa mám vyjadrovať pred kamerou, ako nebyť trápna? Neviem, čo s rukami a nohami. Nie som typ na kameru, rozširuje ma. Ako si mám pripraviť text, aby bolo video dosť zaujímavé? Asi na to nemám talent.

Každého som ubezpečovala, že ich na kameru pripravím, podržím ich, a že nájdeme spolu cestu, aby sa cítili dobre. Veľmi som si želala, aby prehovorili a ukázali, čo vedia, cítila som v tom veľký potenciál.

Mám citlivý čuch na ľudí. Fascinuje ma pozorovať ich, vnímať, načítavať cez mimiku, rytmus ich pohybu, melódiu reči, ktorá je pre každého špecifická. Veľa dokážem odvnímať cez ich vyjadrovanie a tak ich aj povzbudiť a ukázať, v čom sú dobrí a ako to vyjadriť.

Celé roky radím mojim talentovaným kamarátom a v poslednom období aj môjmu mužovi, ako hovoriť pred kamerou a prezentovať sa na verejnosti.

Vždy, keď som niekomu poradila, ukázalo sa, že to má efekt. Pre mňa boli moje postrehy také samozrejmé, až som váhala, čo všetko povedať, a či to vôbec povedať, aby som ostatných nezaťažovala a neurazila ich nejakými malichernosťami. Tak som opatrne dávkovala rady a návody, až som postupne prišla na to, že moje skúsenosti pred kamerou majú možno väčšiu hodnotu, ako som si myslela.

Keď sa môj muž začal zaujímať o tvorbu videí, dokonca som mu kúpila online kurz o tom, ako doma natáčať videá. Postupne sa učil zaujímavé veci po technickej stránke, ale postaviť sa pred kameru, o tom ešte len sníval. Skúsil si to na mne. Začal ma spoza kamery podpichovať, aby som hovorila, niečo čo ho zabaví. Pýtal sa a ja som mu porozprávala nejaké „hovadiny“, ktoré amatérsky spracoval a vypustil na youtube. Ja, ako novopečená matka, som sa trošku odviazala pred kamerou a on tiež, ale za ňou. Pred kameru sa ešte postaviť neodvážil. Postupne ho to lákalo stále viac, lebo si slušne rozbehol svoj online biznis a vedel, že videá ho môžu vystreliť do sveta. Okrem toho, každý aspoň tajne túžime na chvíľu zažiariť, alebo povedať svetu, čo vieme, v čom sme dobrí, alebo že sme objavili svoj talent!

Naše spontánne srandičky bez klopáku vyzerali asi takto:

(Upozornenie: Video obsahuje vulgarizmy)

alebo takto:

Keď sa Miloš neskôr rozhodol, že to s tými videami skúsi, sľúbila som mu pomoc. Mal množstvo otázok, čo robiť s rukami, ako dlho hovoriť, ako intonovať, čo má robiť, aby sa necítil pred kamerou neprirodzene, čo má robiť s trémou. Začala som mu všetky inštrukcie, rady, návody a tipy spisovať do mailov. Vznikal z toho hodnotný mateirál, tak mi Miloš navrhol, aby sme z toho urobili e-book, ktorý pomôže aj ostatným. Nevedela som si to predstaviť, odjakživa robím so živými ľuďmi, tak som mala pocit, že by bolo lepšie robiť kurzy a tak pomáhať ľuďom. Chcela som si to vyskúšať na mojich online biznisových kamarátkach, ale nemali sme čas sa spolu stretávať, tak to zas len skončilo pri písaní. Povedala som si, že to skúsim aspoň pre môjho muža.

Moje e-booky vznikali pri hrncoch v kuchyni, utieraní zadku mojej dcérke, stavaní hradov, maľovaní víl a neskôr aj popri natáčaní pre TV Markíza. Znovuobjavila som v sebe vášeň pre písanie a napĺňalo ma to, keď som videla, že ho moje rady posúvajú. Môj muž to zobral vážne a bol na mňa prísny. Pýtal si stále konkrétnejšie rady, krok po kroku. Tak som mala pred sebou konkrétneho človeka so špecifickými a veľmi jasnými požiadavkami. Miloš bol moja osobná „cieľovka .

Posielal mi svoje videá, niektoré boli aj totálne nepodarky, ale veľa sme sa z nich naučili. Popísal mi, čo mu nejde, v čom sa necíti dobre, čo ešte nevie uchopiť. Ja som mu ukazovala cesty, ako to celé uvoľniť a zjednodušiť. Raz sa nám stalo, že on už bol celkom spokojný so svojím videom, ale ja som to nechcela pustiť von. Trochu sme sa dohadovali o tom, prečo to nie je ono. Až pri inom type videa pochopil, kedy je jeho prejav uvoľnený a kam ho nenápadne vediem. Lebo viesť vlastného muža znamená pohybovať sa na veľmi tenkom ľade, chce to veľa diplomacie, ktorú ja nemám. Opačné garde je pre muža prijateľnejšie.

Našťastie, on ma tiež viedol. Ukazoval mi, čo potrebuje a zastavoval na miestach, ktoré mne nepripadali hodné za zmienku, ale jemu áno. Vedel presne, čo chce. Usmerňoval ma tým, že ak som neponúkla konkrétny postup a jasné informácie ku konkrétnemu typu videa, ani on sa nepohol z miesta.

Prezentačné kurzy z predošlých čias ho trochu poplietli a odvahu pred kamerou skôr vzali, ako dodali. Bolo na mne ukázať mu, že sa to dá, ale trochu inak. Videla som, že tu môžem pomôcť, zrazu mi to celé dávalo zmysel. Na internete som sa stretávala s množstvom podobných nezodpovedaných otázok, aké riešil môj muž. Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá, aby som bol prirodzený, aby som sa necítil trápne. Riešenia, ktoré ponúka väčšina koučov, mi pripadajú nereálne a komplikované v praxi pre bežného človeka, ktorý chce prezentovať seba alebo svoj produkt vo videu.

Vždy ma bavilo písať a toto bola parketa, keď som mohla písať o veciach a zručnostiach, ktoré mám zažité na všetky spôsoby, v ktorých mám prax a môžu mať hodnotu aj pre druhých. Po ôsmich mesiacoch vznikli dva e-booky, ktoré sú vlastne odpoveďou na otázky môjho muža a jemu podobných. Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá. Je to praktický sprievodca pre všetkých, ktorí chcú zvládnuť hovoriť pred kamerou, autenticky sa prezentovať videom a zvládnuť krok po kroku jednotlivé typy videí.

Druhý e-book je dobrou prípravou a motiváciou pre tých, ktorí sa ešte neodhodlali postaviť sa pred kameru, ale aj pre tých, ktorí už natáčajú videá, ale stále majú nejaké pocity trémy a myslia si, že pred kameru nepatria, že je to výsada profesionálov, a že na to nemajú talent. E-book som nazvala Nebojte sa hovoriť pred kamerou (Nemusíte byť hercom alebo moderátorom, aby ste sa dokázali prirodzene prezentovať pred kamerou.)

Prečo som to teda napísala? Lebo ma to bavilo, bola to pre mňa nová výzva a možnosť znovu sa realizovať, inak a po svojom. Verím, že to má zmysel a pomôže to mnohým, ktorí sa odhodlávajú, že vystúpia zo svojho tieňa a ponúknu nám zo seba niečo hodnotné. Okrem toho, aj ja chcem natáčať videá a písať. Internet je miesto, ktoré poskytuje množstvo slobody a ja ako divá neskrotná bytosť ju potrebujem. Tiež mi trvalo dlho, kým som sa odhodlala.

 

Slávka Halčáková

Mám schopnosť zostúpiť do ľudských emócií a do hlbín ľudskej duše a priniesť odtiaľ medicínu. Spájam 25 ročnú prax herečky a svoje dary: hypersenzitivitu, empatiu, schopnosť „vhľadu“, vnímanie súvislostí a vášeň študovať psychológiu duše. Na zážitkových seminárochkonzultáciách sprevádzam ľudí cez odstrčené emócie a zranenia na ceste späť k sebe a k celistvosti. Popritom hrám, moderujem, píšem. Venujem sa témam celostného a citlivého prístupu človeka k človeku, k sebe samému, k Zemi a k životu. Vnímam, že skutočná ekológia začína v našom vnútri. Svoju cestu som preto nazvala EKOLÓGIA DUŠE.

Info o mojich konzultáciách a seminároch nájdete TU

Aktuálne projekty nájdete na úvodnej stránke

Ponuky pre firmy nájdete TU

Môj E-book „Nebojte sa hovoriť pred kamerou!“ si môžete stiahnuť ZDARMA

Môj E-book „Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá.“ nájdete TU

Komentáre