• Stále máte pocit, že hovoriť pred kamerou je niečo, čo si vyžaduje špeciálne zručnosti, ktoré vy nemáte?
 • Chceli by ste zvýšiť návštevnosť vášho webu alebo e-shopu tým, že vo videu predstavíte váš produkt?
 • Donekonečna sa odhodlávate k tomu, že by na váš blog mohlo okrem písaného textu pribudnúť už aj vaše prvé video?
 • Radi by ste urobili rozhovor so zaujímavou osobou, ale nemáte odvahu to natočiť?

Pokiaľ ste na tieto otázky odpovedali kladne, tak píšem práve pre vás.

Som totiž presvedčená, že postaviť sa pred kameru, hovoriť a prezentovať seba, svoj produkt, svoje know-how môžete zvládnuť aj vy.

Veľa ľudí dokáže zaujímavo a vtipne rozprávať až do okamihu, kým sa nezapne kamera. Vtedy z nejakého dôvodu dostávajú strach a sú vo svojom vyjadrovaní do určitej miery paralyzovaní. Stretávam mnohých, ktorí vedia, že by videá k svojej práci potrebovali, ale kamera im vyslovene vadí. Cítia sa pred ňou neprirodzene, nevedia, čo s rukami, ako intonovať, ako si rozložiť text, aby hovorili pútavo. Aj keď sa odhodlajú niečo natočiť, cítia sa v kŕči a tak nadobudli dojem, že pred kameru jednoducho nepatria.

Volám sa Slávka Halčáková, vyštudovala som VŠMU, odbor herectvo, ktorému sa profesionálne venujem viac ako dvadsať rokov. Hrala som takmer vo všetkých bratislavských divadlách. Účinkovala som v celovečerných filmoch, inscenáciách, seriáloch, dabujem, moderujem, píšem.

Rozhodla som sa zhromaždiť svoje skúsenosti, aby som ukázala cestu mnohým zaujímavým ľuďom, ktorí síce majú čo povedať, ale boja sa natáčať videá, lebo si myslia, že pred kameru nepatria, že je to výsada profesionálov. Užitočnými vedomosťami, zaujímavými skúsenosťami,by však mohli obohatiť aj ďalších. Ak by tieto informácie šírili aj prostredníctvom videa, dozvedelo by sa ich rozhodne viac ľudí.

Najsilnejším impulzom bol pre mňa môj muž, online podnikateľ Miloslav Ježo, ktorý spočiatku tiež bojoval s tým, ako natáčať videá. Priebežne ma zásoboval konkrétnymi otázkami o tom, ako byť pred kamerou prirodzený, na čo sa vo svojom prejave sústrediť, ako postupovať pri jednotlivých typoch videí, ako si pripraviť text a podobne. Zistila som, že v tejto téme môžem byť nápomocná.

Zosumarizovala som si všetky poznámky a rady, ktoré boli určené pre neho a rozhodla som sa vytvoriť tohto praktického sprievodcu, aby ste z neho mohli mať úžitok aj vy.

Na základe pokrokov, ktoré môj muž v prejave pred kamerou robí, som odpozorovala, čo na neho zaberá najviac. Dospela som k tomu, že tá tradičná cesta vhupnúť rovno pred kameru, ktorú učia asi všetky prezentačné a komunikačné tréningy nie u každého funguje. Aj Miloš už v minulosti absolvoval niekoľko školení o tom, ako vystupovať pred kamerou, ale nemal pocit, že by ho to niekam posunulo. Keď ho na kurzoch nabádali k tomu, aby sa v prvom rade sústredil na to, ako gestikuluje, intonuje, alebo či má správny očný kontakt, tak prišiel o akúkoľvek prirodzenosť a autenticitu vo svojom prejave.

Rozhodla som sa teda uchopiť to z úplne iného konca a napísala som e-book

Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá.

Moja metóda ako vás dostať pred kameru je iná, než vám ponúkajú bežné školenia, či kurzy. Rúcam zaužívané mýty o tom, čo sa pred kamerou má a čo nie. Pochopíte, že natáčanie videa sa dá uchopiť z viacerých koncov a pozíciu v ňom si určíte vy, podľa toho, na čo sa momentálne cítite. Aby ste sa na začiatku viac osmelili, môžete skúsiť videá, v ktorých nie je nutné, aby ste sa postavili pred kameru. V e-booku vám ponúkam tento postup:

 • Ak sa necítite na to, aby ste sa hneď postavili pred kameru, začnite napríklad s inštruktážnym videom. Nahrajte iba obrazovku vášho počítača a okomentujte to, čo presne na nej robíte. Na obraze nebude vaša tvár, vo videu budú iba obrazovka a váš hlas.
 • Ak ste zvládli inštruktážne video, pokračujte s textovým videom. Opäť sa budete hrať iba s nahrávaním vášho hlasu, pretože na obraze bude bežať text, ktorý čítate.
 • Ďalej môžete pokročiť tak, že sa pustíte do natáčania Skype rozhovoru. Pripravte si otázky, zavolajte si cez Skype so zaujímavým hosťom, zapnite web kameru, nahrávací software a na svete máte ďalšie vaše video a tentoraz už s vašou tvárou!
 • Po týchto krokoch už budete oveľa smelší a skúsenejší. Potom sa ľahšie odhodláte pokračovať ďalej a natočíte krátke produktové alebo prezentačné video. Môžete začať tým, že budete sedieť za stolom a predstavíte váš produkt, prípadne poviete niečo o sebe. Po týchto skúsenostiach získate väčšiu zručnosť. A keď budete sledovať krok po kroku môj návod, ako si konkrétny typ videa pripraviť a realizovať ho, budete sa cítiť pred kamerou istejší a uvoľnenejší, ako na začiatku.

Pointa je v tom, že môžete trénovať ten typ videa, na ktorý sa práve cítite. Tak sa postupne osmelíte a nebudete cítiť taký tlak. Bez stresu sa natáča omnoho ľahšie a tak vás to možno začne aj baviť a vymyslíte, ako dať do videa to, čím ste špeciálni práve vy.

V metódach, ktoré ponúkam, sa zameriavam na tieto témy:

 • Ako zostať autentický a nestratiť seba. Nebudem vás smerovať k tomu, čo s rukami, nohami, ako intovať a ako sa usmievať sa do kamery. Tieto technické veci budú pre vás prirodzené a jasné, keď pochopíte, že sa vlastne nemáte sústrediť na to, ako sa prezentujete, ale vašu koncentráciu nasmerujete na zámer a obsah toho, čo chcete vyjadriť.
 • Ukážem vám, ako sa môžete postaviť k prípadnej kritike, ale najmä ako sa vysporiadať s vaším vlastným vnútorným kritikom.
 • Dozviete sa, ako máte pracovať s trémou, aby ste ovládali vy ju a nie ona vás.
 • Ukážem vám, že ak aj máte nejaký fyzický hendikep alebo rečovú vadu, vôbec to neznamená, že nepatríte pred kameru a nemali by ste natáčať! Práve naopak! Môžete využiť vašu kreativitu a roztiahnuť krídla, video vám to dovolí.

Môj e-book je praktický sprievodca pre všetkých, ktorí chcú zvládnuť hovoriť pred kamerou, autenticky sa prezentovať videom a zvládnuť krok po kroku jednotlivé typy videí.

Predstavte si, aké by to bolo, keby ste už...

....nemali bariéru hovoriť do kamery. Zistíte niečo zaujímavé, zafixujete si telefón a stlačíte nahrávanie. O chvíľu už importujete vaše video na váš Youtube kanál (prípadne Facebook alebo Instagram), ktorý vám postupne buduje okruh vašich potencionálnych zákazníkov.

Už nemusíte zostávať iba pri písaných príspevkoch na vašom blogu. Vďaka videu sa viete lepšie priblížiť k vašim čitateľom a prinášať im zaujímavejší obsah. Stali ste sa smelším človekom a pre vašu komunitu sa stávate  zaujímavejšími, než vaša konkurencia. Návštevnosť vašej stránky stúpa a tým pádom rastie aj váš predaj a zisk.  Osmelili ste sa hovoriť pred kamerou, aby ste ponúkli kus seba, kus človečenstva.

Pretože ak budete hovoriť od srdca, ľudia vás budú počúvať.

Tu sú názory tých ľudí, ktorí mali možnosť vyskúšať si to, čo v ebooku odporúčam:

Za najcennejšie posolstvo tohto e-booku považujem Slávkine rozhodnutie, preniesť svoj dar a svoje poznania o tom, ako sa odvážiť hovoriť bez zábran pred kamerou o veciach, ktoré nás bavia, v ktorých sme skvelí a znalí. Slávka mi zvykla hovoriť, nech som hlavne sama sebou, prirodzená, autentická... Časom som nabrala odvahu byť pred kamerou spontánnejšia a nedržať sa naučených textov. No, v tejto knihe som sa dozvedela omnoho viac, napr. ako vyzerať aj na kamere prirodzene, čo urobiť preto, aby som žiarila na obraze, ako spracovať stres pred kamerou, ako si cvičiť artikuláciu, a hlavne, ako si určiť zámer nášho obsahu a v postupnosti krokov ho preniesť na obraz. Slávka je dokonalou ukážkou človeka, ktorý prepája talent a jedinečnosť so svojou prácou. Úžasné je, že to tým nekončí, ale naopak. Otvára nám svoje bohaté know-how, prináša rady a tipy, ktoré sa naučila počas rokov praxe pred kamerou. Nabáda nás, aby sme sa nebáli byť prirodzení, vyzdvihli vlastnú originalitu a prijali ju za svoj klenot aj pred verejnosťou. Učí nás, ako neriešiť prioritne techniku, ale vyzdvihovať svoju autentickosť. Robiť veci so srdcom, získavať v nich zručnosť a predstaviť svetu nielen naše produkty a služby, ale aj to, aká bola cesta k naplneniu našich snov bez ohľadu na to, či bola kľukatá alebo priamočiara. Tento e-book je veľkorysou podporou a výborným sprievodcom s kvantom užitočných návodov. Slávkin muž, Miloslav Ježo, pridal do obsahu praktické vsuvky a pasáže, ktorými obohatil knihu o zoznamy programov pre nahrávanie a natáčanie, softwéry pre úpravu videí, odporúčania pre domácu technickú vybavenosť. Dozviete sa v ňom všetko potrebné, ak sa rozhodnete mať svoje vlastné videá a možno aj kanál pre vlastné videá.. Vitajte vo svete obrazového dobrodružstva!
Gabriela Revickálektorka pre podnikateľov a autorov nových rukopisov, www.gabriela.ezeny.sk, www.chalupky.tricio.sk, wwww.literario.eu
Keď si pozriem moje prvé a doteraz posledné video, je to veľký rozdiel. Mala som to šťastie, že som dostala dobré rady od Slávky ešte v procese tvorby môjho eBooku o tvárovej joge, ktorý by bez videí nemal v podstate hodnotu. Vďaka Slávkiným tipom a radám som videá stále vylepšovala, až kým som s nimi nebola spokojná. Je vidieť, že téme ako natočiť videá Slávka rozumie , ostatným koučom, alebo motivačným trénerom chýba jej skúsenosť a roky strávené pred kamerou. Veľmi sa mi páči Slávkin ľudský a prirodzený štýl písania, Ebook sa veľmi dobre číta, doslova som hltala stránku za stránkou, prehľadne sumarizuje jednotlivé postupy všetko zrozumiteľne popisuje a doslova vás namotivuje. Ja som už v procese čítania dostala nové nápady a chuť natočiť ďalšie video :-). Je to skvelý produkt, ktorý vás pripraví nielen na samotnú realizáciu videa ale aj na prácu s vlastným strachom či trémou. Je plný praktických rád, tipov, návodov, nie sú tam žiadne zbytočné omáčky, je výborne doplnený aj technickými informáciami. Ak hľadáte komplexný návod ako natočiť videá, práve ste ho našli :-).
Zuzana Ondrisováwww.tvarovajoga.sk
Som spoluautorom projektu www.tvarovajoga.sk, kde sme spolu s manzelkou natacali rozne videa a mozem povedat, ze sme nemali takmer ziadne skusenosti s natacanim. Zacali sme tvorit videa doslova "na kolene". Stravili sme stvoky hodin studiom roznych rad, blogov, videi o tom ako spravne natacat video. Absolvovali sme cestu pokusov a omylov. Vela rad od Slavky nas vyrazne posunulo vpred a videa boli stale lepsie a lepsie. Na zaklade tejto trnistej a zdlhavej cesty teraz mozem povedat, ze eBook Slavky Halcakovej je vyborne zhrnutie vsetkych situacii, ktore Vas mozu zastihnut pred ale aj za kamerou. Z tohto diela je zrejme, ze Slavka je profesionalka a ma bohate skusenosti. Velmi uzitocne su aj rady jej partnera Miloslava Jeza, ktory poradi konkretne softvery a ako na to. Toto vam usetri velmi vela casu hladanim toho spravneho riesenia.Ludsky pristup Slavky Halcakovej dava knihe uplne iny rozmer, je to eBook, ktory Vam nielen pomoze pri tvorbe videa ale doslova napomoze z vas urobit lepsiu a prirodzenu ludsku bytost, ktora bude na videu posobit sebavedomo a prirodzene....
Juraj Ondrispodnikateľ, www.strategicke-kovy.eu, www.fatrapark-2.sk

V e-booku Ako hovoriť pred kamerou a natáčať videá sa naučíte:

 • prakticky postupovať pri vytváraní inštruktážneho, prezentačného, textového, produktového videa a rozhovoru cez Skype.
 • urobiť si jednoduchú štruktúru videa, aby bolo vo výsledku zrozumiteľné a zaujímavé.
 • vysporiadať sa s trémou.
 • ako a na čo sa koncentrovať, keď hovoríte pred kamerou.
 • prijať a pochopiť svojho vnútorného kritika.
 • byť pred kamerou autentickí a zostať sám sebou.
 • prijať svoj hendikep a postaviť sa zaň.
 • aktivovať svojho vnútorného herca.
 • nastaviť prostredie pre natáčanie.
 • e-book je doplnený technickými informáciami, ako jednotlivé videá jednoducho natočiť pomocou vášho smartfónu.

Ďalej spolu s e-bookom získavate aj nasledovné bonusy:

 • 1
  Prístup do uzatvorenej skupiny na Facebooku
 • 2
  Pracovný list
 • 3
  Ako zaujať
 • 4
  Vnútorný pokoj
 • 5
  Doživotnú aktualizáciu e-booku

Uvádzacia cena môjho e-booku je 48 EUR.*

*Vrátane prístupu do uzatvorenej komunity, ostatných bonusov a budúcich aktualizácií.

Po kúpe môjho e-booku nezostávate stratení a sami, pretože získavate prístup do komunity ľudí, ktorí sa potrebujú zlepšiť presne v tých istých veciach, ako vy. Môžete s nimi komunikovať, pýtať sa, vymieňať si skúsenosti a povzbudzovať sa. Na vaše otázky dostanete odpovede buď odo mňa, alebo niekoho ďalšieho.

Som presvedčená o tom, že e-book, ktorý som vytvorila je hodnotný produkt, ktorý vám pomôže na vašej ceste k prezentovaniu sa pred kamerou. Písala som som ho osem mesiacov, ale ponúkam vám v ňom všetko, čo som za posledných dvadsať rokov získala a naučila sa v praxi, pred kamerou, mikrofónom a na pódiách. Ponúkam vám štrnásťdňovú garanciu vrátenia peňazí. Ak do siedmych dní od kúpenia e-booku zistíte, že sa vám nepáči, alebo budete mať pocit, že nie je pre vás vhodný, vrátim vám peniaze v plnej výške.